The emergency department works 24 hours a day, with the same standard of service quality in FSM Health Group. Emergency, nursing, x-ray and laboratory services are provided in coordination with all other branch physicians.

Personalized treatment is planned for patients of all age group in Oral and Dental Health Clinics of FSM Health Group.

Check-up kelime anlamıyla, “genel sağlık kontrolü”, her bireyin kendi sağlığı ile ilgili risklerden zamanında haberdar olabilmesi ve bunlara karşı erken önlem alınabilmesi amacıyla, belirli aralıklarla yapılması gerekli muayene ve tetkiklerdir.

Günümüzde tüm dünyada, “koruyucu sağlık hizmeti” dediğimiz, “hastalık ortaya çıkmadan gerekli tedbirlerin alınması ve bu sayede bireyin sağlıklı kalması” yaklaşımı büyük önem kazanmıştır.

Neden Check-up Yaptırmalıyız?

Check-up, erken tanı ve teşhis bakımından, son derece önemli ve ertelenmemesi gereken bir sağlık tarama yöntemidir. Bu açıdan, hastalık ortaya çıktıktan sonra oluşabilecek maddi ve manevi kayıplar düşünüldüğünde, yılda bir kez, bir saatlik süreyi kendi sağlığımız için çok görmemeliyiz.

Sağlığımız için ayırdığımız bu bir saatlik sürenin ileri dönemlerde, sağlığımıza yapacağı katkı oldukça tatminkâr olacaktır.

Kanser, koroner kalp hastalığı, hipertansiyon, diyabet gibi gelişimini sinsi bir biçimde sürdüren, belirti verdiklerinde ise genellikle birden fazla organı ilgilendiren hasarları, henüz belirtiler ortaya çıkmadan önce oluşturan hastalıklarla baş etmenin yolu da bu hastalıklardan önceden haberdar olmaktan geçer.

Rutin bir kontrol (Check-up)sırasında elde edilecek bir ipucu sayesinde bu gibi tehlikeli, varlığını belli etmeden ilerleyen ve sürdüren hastalıkları teşhis etmek mümkün olabilir. Erken teşhisin başarılı bir tedavinin en önemli unsur olduğu unutulmamalıdır.

Check-up için Nasıl Hazırlanmalısınız?

  • Check-up hizmetimizin iyi bir biçimde planlanabilmesi için, en az 24 saat önce randevu alınız.
  • Daha önceden yapılmış test ve tetkik sonuçlarınız var ise, lütfen yanınızda getiriniz.
  • Randevu gününde aç geliniz. (8–12 saatlik bir gece açlığı yeterlidir.)
  • Kullanmakta olduğunuz ilaçlar var ise, doktorunuza bildiriniz.
  • Hamileyseniz veya bu konuda şüpheniz varsa, işlemler başlamandan önce bu konuda doktorunuza bilgi veriniz.
  • Adet döneminde alınacak idrar örneklerinin sağlıklı bir incelemeye uygun olmadığını hatırlatmak isteriz.

The Pediatrics Department of the FSM health Group offers safe healthcare service to your chiLdren. In our pediatric outpatient clinics, the health and vaccines of children and infants are supervised.

In order to evaluate and solve psychological problems, we offer various psychological therapy services in order to make people aware and solve their problems in personal and social areas.

In this department contemporary rehabilitation techniques are performed to increase independent mobility potential, alleviate pain and ensure maximum mobility

General Surgery is a discipline which focuses on many systematic or local problems in the body, breast diseases, trauma and burns, and ensures the medical or surgical treatment of disorders occuring in these issues.

In our hospital group, all operations in the area of general surgery are performed by a medical team consisting of experienced surgeons .

At Eye Diseases Departments of FSM health Group, the first step of routine eye examination is to understand the patients’ complaints about their eye health. The OphthalmoLogy Departments of Fsm Health Group is equipped with the best devices and it offers  efficient, reliable and quality service

All traditional and modern treatments related to Obstetrics and Gynecology are realized in FSM Health Group. Delta Hospital gynecology and obstetrics department provides 24-hour service.

Internal diseases department deals with early and final diagnosis of diseases through detailed physical examination, all investigations, laboratory tests , radiology studies,endoscopic tests and if its required, ECG and echocardiography.

Ear-Nose-Throat surgery is performed successfully by our experienced specialists. Our operation romms are equipped with necessary surgical devices which contribute to comfort of the patient and a successful surgical process.

Neurology Clinic; aims to diagnose, monitor and treat central and peripheral nervous system structural and functional diseases.

In addition to the most common orthopedic diseases, treatment services are provided especially for structural disorders resulting from fractures and dislocations and their late consequences.

FSM Health Group is at your service with the physicians specialized in Aesthetic,Plastic and Reconstructive Surgery.

Psychiatry uses clinical interviews, examinations, laboratory tests and imaging methods for diagnosis. Identified disorders are also treated by pharmacotherapy and psychotherapy.

Nutrition and Diet Departments of FSM Health Group offers services based on the target of creating awareness of healthy diet and healthy life in accordance with scientific data.

Radiology department diagnoses many diseases with the help of various medical devices.

In its Urology Departments, FSM Health Group provides high quality urologic examination, diagnosis and treatment services to patients with a dynamic medical staff who follows developments closely.

Thoracic Surgery Department is dedicated to provide broad range of surgical services for diagnosis and treatment of complex chest problems.